Будимпешта I Нова Година 2020

Будимпешта

Име на сместување
Држава
Дестинација

НОВА ГОДИНА ВО БУДИМПЕШТА

28.12.2019 - 02.01.2020

(6 ДЕНА / 3 НОЌЕВАЊА)

 ПРОГРАМА

1 ден (28.12.2019 - сабота) | Скопје - Будимпешта             

Состанок со групата во Скопјe. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден (29.12.2019 - недела) | Будимпешта

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Во вечерните часови предлагаме крстарење со брод по Дунав (факултативно). Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден (30.12.2019 - понеделник) | Будимпешта - Братислава - Чардаш

Појадок. По појадокот одиме на факултативна посета на Братислава. Разглед на градот со локален водич: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирал својот прв концерт. Слободно време за индивидуални активности, ручек, прошетки. Во договорено време враќање во Будимпешта. Вечерта, предлагаме посета на традиционален ресторан - чардаш (богато мени, со цигански фолклорни игри, каде се вклучуваат и самите гости и многу забава, што вреди да се доживее и ќе Ви го доближи унгарскиот живот. Ноќевање.

4 ден (31.12.2019 - вторник) | Будимпешта - Парламент, ***ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА 2020***

Појадок. После појадокот, факултативна посета на Парламентот, еден од трите најголеми парламенти во Европа. Слободно време за индивидуални прошетки и припрема за Дочек на Нова Година. Враќање во хотел - индивидуално. Ноќевање.

5 ден (01.01.2020 - среда) | Будимпешта - Сент Андреа - Скопје

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и упатување во факултативна посета до живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање назад во Будимпешта. За љубителите на животинскиот свет можност за посета на Тропикариум. Слободно време за индивидуални активности. По договор со претставникот, поаѓање за Скопје. Ноќно патување преку Србија, со попатни паузи за одмор и царински формалности.

6 ден (02.01.2020 - четврток) | Скопје

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА ПРВИТЕ 10 МЕСТА- 149 € (9.238 МКД) - РАСПРОДАДЕНО

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ - 159 € (9.858 МКД)

Во цената на аранжманот e вклучено:

 • Превоз со туристички автобус на дадените дестинации;
 • Сместување во хотел Berlin 3* во Будимпешта, на услуга 3 ноќевања со појадок;
 • Професионален туристички придружник од агенцијата;
 • Организација и реализација на аранжманот;
 • Организиран трансфер Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес
  * Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Разглед на Будимпешта со локален водич - 10 €;
 • Посета на Парламент (трансфер, влезница и локален водич) - 35 €;
 • Посета на Тропикариум (трансфер и влезница) - 10 €;
 • Посета и разглед на Братислава - 35 € - минимум 30 лица за реализација;
 • Посета на Сент Андреа - 10 €;
 • Крстарење по Дунав - 15 €;
 • Туристичка такса;
 • Задолжително патничко осигурување - 190 денари;
 • Влезници за музеи и културно - историски знаменитости;

Цената за уплата факултативи на лице место:

 • Разглед на Будимпешта со локален водич - 13 €;
 • Посета на Парламент (трансфер, влезница и локален водич) - 40 €;
 • Посета на Тропикариум (трансфер и влезница) - 15 €;
 • Посета и разглед на Братислава - 40 € - минимум 30 лица за реализација;
 • Посета на Сент Андреа - 13 €;
 • Крстарење по Дунав - 20 €;

Општи напомени:

 • Организатор на аранжманот е ТА АтлантиС;
 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот;
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника;
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот, односно до 03.04.2019 година;
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
 • Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и слично. 

Задолжително пријавување за факултативите до 01.12.2019 и минимум 30 пријавени патници за реализација

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А. АтлантиС

СезониНагради и признанија


1. Благодарница од Qatar Airways за континуирана поддршка за 2018/2019 година
2.Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија 2018 год.
3. Награда за најуспешна агенција за продажба доделена од страна на Qatar Airways,2018 год.
4. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
5. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
6. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.

7. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
8. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
9. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
10. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
11. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


Хотели и Апартмани - Лето 2019

ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk