Хургада & Црвено Море I Египет 2019


Име на сместување
Држава
Дестинација

Одмор во Хургада на Црвеното Море

Со своето изобилство на бели плажи и кристално чисти води, Хургада е одлична целoгодишнадестинација за плажа и одмор. Неверојатни корални гребени и идеални за сурфање бранови, Црвеното Море ја претвориле Хургада од мало рибарското село во најпосетените и најпознатите одморалиште на Египет. Со својот лесен пристап до прекрасните острови и пустината Источна Арабија, Хургада секоја година привлекува илјадници европски туристи. Посетителите , се заљубуваат во мирна и лежерна атмосфера, топлото сонце, карактеристични бои на планинскиот пејзаж, храната, луѓето најфреквентните тезги на локалните пазари, зајдисонце и најмногу, бистрата вода, го заживуваат овој дел од светот.

Програма

Египет - Каиро и Хургада - (1 ноќ во Каиро и 6 ноќевања во Хургада)

Програма 1

Датум на поаѓање: 07.05.2019

Прв ден (вторник): Софија – Каиро

Средба на аеродромот во Софија, терминал 1 за директен чартер лет до Каиро, извршен од страна на BH Air со бројот на летот BGH 2009. Слетување на аеродромот во Каиро и состанок со  партнерската компанија на лице место. Трансфер од аеродромот до хотелот и полу пансион. Вечера и преку ноќ.

Втор ден (среда): Каиро – Хургада

Појадок. Еднодневен разглед  на Каиро со вклучен ручек (вклучен во цената). Екскурзијата вклучува посета на едно од најзначајните светски чуда - Египетските пирамиди кои маѓепсуваат со величественост и мистериозноста си. Од локалитетот во Гиза ќе уживате во поглед на мегаполисот  Каиро. Нема да ја пропуштите и средбата со импресивната статуа на Сфингата, а подоцна ќе се посети и Историски музеј во Каиро, кој чува бројни скапоцени експонати од времето на древната египетска цивилизација. Таму се наоѓа и салата со мумии на некои од најпознатите фараони. Во музејот се изложени повеќе од  12 000 артефакти од секој период на египетската историја. Со завршувањето на екскурзијата, со автобус се упатуваме кон Хургада. Пристигнување во хотел и сместување во собите на база All Inclusive.

Трет ден (четврток): Хургада

По појадокот, слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија за дополнителна исплата: Giftun островот и нуркање (30 евра) - брод , истражување на убавината и богатства на Црвеното Море. Цената вклучува трансфер, ручек, безалкохолни пијалоци, опрема за нуркање.

Четвртиот ден (петок): Хургада

По појадокот, слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија за дополнителна доплата: Целодневна екскурзија во Луксор (90 евра)
Луксор- древната престолнина на египетските фараони. Посета на Карнак - најголемиот религиозен комплекс во светот, кој зазема површина од 840 хектари. Тој бил познат на античките Египќани како Ипет-Исут (нај свето место) и претставува град од храмови. Одвоен е во 3 зони, во најголемата е сместен храмот на Амон Ра; Храмот на царицата Хатшепсут - комплекс од древноегипетски гробници, кој е вистински архитектонско ремек дело изграден во Деир ел-Бахри (Северен манастир); Долината на кралевите - пустинска рамнина опкружена со стрмни ридови. Сместена е на западниот брег на Нил, во близина на градот Теба. Тука е местото каде што се наоѓа познатата гробница на фараонот Тутанкамон (една од 62-те откриени гробници досега); Статуи на Мемнон - две масивни камени статуи-близнаци кои презентираат Аменхотеп III во седечка положба, со рацете положени на колената и поглед насочен кон исток, кон реката и изгрејсонцето; Булеварот на сфинксовете која била сместена меѓу храмовите, почетокот и крајот на која се откриени сега. На патеката се вршело поворката на фараоните до карнакскиот  храм; Фабрика Алабастер и Папирус музеј. Екскурзијата е целодневна со вклучен ручек во локален ресторан. (Во цената не се вклучени пијалоците консумира за време на ручекот).

Петтиот ден (сабота): Хургада

По појадокот, слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија за дополнителна доплата: Сахара Парк Сафари (50 евра)
Вашето запознавање со Египет нема да биде целосено, ако пропуштите сафари во пустината. Ќе бидете импресионирани од  брзината, екстремното возење на квадрицикли и двоседски патници. Ќе се обидете да јавате камила и можност да го запознаете животот на бедуините во пустината. Ќе ја посетите мини зоолошката градина и терариумот и ќе гледате мултикултурно шоу (јога, дервиши, ориентални танци), а во вечерните часови ќе ги набљудувате ѕвездите со телескоп - сите на патување со вечера!

Шестиот ден (недела): Хургада

По појадокот, слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија за дополнителна доплата: Нуркање во Црвеното Море (50 евра)
Подводниот свет е шармантен, полн со живот и бои, непроверен и мистериозен, а со тоа и уште поатрактивен. Нуркањето е начин да се запознаеме со овој свет, неверојатно комбинирање на нови впечатоци, естетско задоволство, романтично патување, самопознавање и, се разбира, бесконечно задоволство. Цената вклучува задолжително вклучува  нуркање, ручек и пиење

Седми ден (понеделник): Хургада

По појадокот, слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија за дополнителна доплата: Приказни од 1001 ноќ (35 евра)
Оваа екскурзија се одвива во палатата што личи на палатата опишана во Приказни од 1001 ноќ, каде што ќе имате шанса да уживате во шарените струи на фонтаните придружени со класична музика. Шоуто ќе ве однесе до времето на фараоните и Шехерезазда. Ќе ги гледате вешти арапските акробати и ќе се забавувате со претставата за народни игри со ориентални танци.

Осмиот ден (вторник): Хургада – Софија

Појадок. Трансфер до аеродромот Хургада за директен чартер лет до Софија со  авиокомпанијата BH Air со број на лет BGH 2010. Приземјување на терминал 1 на аеродромот во Софија.

ЕКОНОМСКИ ПАКЕТ:

СМЕСТУВАЊЕ НА ХОТЕЛ ВО ХУРГАДА ЗА ЕКОНОМСКИ ПАКЕТ:
ХОТЕЛ LABRANDA GARDEN MAKADI 4* (или слично)

ХОТЕЛИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО КАМЕРО ЗА ЕКОНОМСКИ ПАКЕТ:
ХОТЕЛ CAIRO PYRAMIDS PARK 4* (или слично)
ЦЕНА:
цени се во евра.

Дата на поаѓањеЦена по лицеЕднокреветна соба3-ет Возрасен1-во дете 2 – 11,99 год..
07.05.2019 г.€ 570€ 686€ 500€ 423


СТАНДАРД ПАКЕТ :
Хотел СМЕСТУВАЊЕ ВО ХУРГАДА ЗА СТАНДАРД ПАКЕТ:
ХОТЕЛ AMC ROYAL HOTEL & SPA 5*, SUNNY DAYS EL PALACIO 5* - (или сличен)

ХОТЕЛ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО КАИРО ЗА СТАНДАРДЕН ПАКЕТ:
ХОТЕЛ CAIRO PYRAMIDS (EX. MOVENPICK PYRAMIDS) 5* - (или сличен)
цени се во евра.

Дата на поаѓањеЦена по лицеЕднокреветна соба3-ет Возрасен1-во дете 2 – 11,99 год..
07.05.2019 г.€ 606€ 740€ 526€ 461

ПРЕМИУМ ПАКЕТ:

Хотелски сместувања во ПРИМИУМ ПАКЕТ ХУРГАДА:
ХОТЕЛ LABRANDA ROYAL MAKADI 5* - (или сличен)

Хотелски сместувања во Каиро за ПРЕМИУМ ПАКЕТ:
ХОТЕЛ SONESTA HOTEL CAIRO 5* - (или сличен)
цени се во евра.

Дата на поаѓањеЦена по лицеЕднокреветна соба3-ет Возрасен1-во дете 2 – 11,99 год..
07.05.2019 г.€ 715€ 903€ 602€ 526

Цената на пакетот е во евра и вклучува:

 • Авионски билет со директен чартер лет, вклучувајќи аеродромски такси;
 • Еден рачен багаж до 7 кг. и чекиран багаж до 20 кг;
 • Сите трансфери;
 • Екскурзија во Каиро - разглед на Пирамидите, Сфингата и Националниот египетски музеј со вклучен ручек;
 • 1 преку ноќ во Каиро на база полу пансион;
 • 6 ноќевања во Хургада на се вклучено;
 • Локални водичи со придружба од лице од партнер-фирмата кој ќе осигура превод, за време на сите трансфери и екскурзии по програмата
 • Медицинско осигурување, со осигурителната компанија Уника, со покритие до 10000€
 • Придружник на групата од Бугарија за целото време на патувањето и целиот престој.

Пакетната цена НЕ вклучува:

 • Дополнителни екскурзии;
 • Пијалоци на бродот
 • Индивидуални трошоци;
 • Бакшиши - во Египет е обичај да се даваат бакшиши. За време на крстарењето, задолжителен е бакшиш на водичот од 25$ за целиот престој.
 • Влезна виза за Египет –$ 25 , наплатата се врши на аеродромот во Хургада. При промена на цената, туристите ќе бидат навремено известени.
 • Такса за гориво – се објавува 21 ден пред полетувањето (подлежи на промени)

Услови :

1. Плаќање :
- Авансно се уплаќа 50% од цената по лице;
- Доплата се врши до 30 дена пред полетувањето;

2. Неопходни податоци за секој патник :
-  Име и Презиме на латиница по меѓународниот пасош
-  Матичен број (ЕМБ) или дата на раѓање на патникот;
-  Број на пасош со дата на издавање и дата на валидност;

*Туроператорот НЕ сноси одговорност за добиени погрешни податоци.

3.  Политика за отказ:
3.1.  Последниот рок, во кој може да се откаже без некакви санкции е до 60 дена од датата на патување.
 3.2.  При отказ од 60 до 30 дена пред датата на поаѓање, санкциите се во размер на примениот депозит, т.е 50% од цената на аранжманот
- Ако отказот е направен од 29 до 15 дена пред датата на поаѓање, санкциите се во изност од 70% од цената на аранжманот;
- Ако отказот е направен од 15 или помалку денови пред датата на поаѓање, санкциите се во размер од 100% од цената на аранжманот

ВАЖНО: Промена на цената е возможна, при промена на цената на горивото, при промена на аеродромските или пристанишни такси, промена која ќе е поголема од 3% на валутниот курс во периодот на склучување на договорот и заминувањето. Промена може да има и при непредвидено покачување на цените од страна на партнерите, како и од страна на објектите во програмата. Поради постојаната промена на цената на горивата, авиокомпаниите можат да ја променат цената, со додавање на горивна такса (fuel surcharge). Во овој случеј туроператорот си го задржува правото за промена на цената на аранжманот

ВНИМАНИЕ: Авиокомпанијата си го задржува правото за промена на времето на полетување и слетување, за која промена, агенцијата навремено ќе ги информира своите клиенти.

Забелешка: Туроператорот НЕ сноси одговорност доколку дојде до промена на музејските такси и работното време на музеите. Дадените такси се земени согласно информациите кои се објавени на њеб страните од соодветните објекти. Можно е да дојде до промена. Туристичката агенција си го задржува правото за промена во програмата и за промена на цените во музеите и комплексите и не сноси одговорност за туристите за време на престојот и за туристи на кои нема да им биде овозможен влез од властите.

Важно:  За деца до 18г. кои патуваат без родители или само со еден родител, потребно е да имаат оригинална нотарски заверена декларација, дека и двајцата родители се согласни детето да патува во странство. Ако детето под 18 год. патува само или со еден од родителите, треба да има нотарски заверено полномоштво за патување, од непатувачкиот родител. Ако патува без двајцата родители или патува со старател, задолќително таква нотарски заверена согкласност треба да има крај себе и тоа од двата родитела

Важна информација: За патување до Египет е потребно да се има валиден меѓународен пасош. Пасошот треба да е со важност 6 месеци од последната дата на престој, според програмата. Не се потребни диополнителни вакцинации

>>Забелешка: Посочените цени се ексклузивни за објавениот период.

>> Минимален борј на пријавени туристи за реализација на програмата е 25.

СезониНагради и признанија


1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.

5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.
9. Награда за најуспешна агенција за продажба доделена од страна на Qatar Airways,2018 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk