Кина | Ноември 2018

China

Име на сместување
Држава
Дестинација

МАГИЧНАТА КИНА

ШАНГАЈ - ПЕКИНГ

02.11.2018 - 11.11.2018

9 ДЕНА / 7 НОЌИ, АВИОНСКИ ПРЕВОЗ, ТРАНСФЕР, ЕКСКУРЗИИ, ПРЕТСТАВНИК ОД АТЛАНТИС

SOLD OUT!!!

 

ПРОГРАМА 

Ден 1 (02.11.2018)         

Состанок на групата на Меѓународниот аеродром во Скопје 2 часа пред времето на летот. Полетување кон Шангај со едно преместување. 

Ден 2 (03.11.2018) - Вечера          

Пристигнување на меѓународниот аеродром во Шангај (Shanghai Pudong International Airport) во 14:15 часот локално време. Пречек на аеродром од страна на претставник на партнерската компанија и трансфер. Следи вечера во локален ресторан. По вечерата транфер и сместување во хотелот. Ноќевање.

Ден 3 (04.11.2018) | Шангај - Појадок и Вечера

Појадок. После појадок следи целодневен разглед на градот Шангај (Shanghai City Tour). Разгледот започнува во утринските часови со посета на Француската концесија (Shanghai French Concession). Француската концесија е подрачје на Шангај, со кое управувала француската влада од 1849 до 1946 година. Авениите и многуте стари куќи во оваа област сè уште го задржуваат шармот на "Париз на Истокот". Следи посета на градините Yu Garden (Yuyuan Garden), сликовити градини со живописни цвеќиња, декорирани со барокни детали, базени и прекрасна флора, кои се поврзани со пешачки патеки, ходници и премини. Потоа можете да направите шопинг во фабриката за свила каде што можете да го допрете и почувствувате прекрасното наследство од древниот кинески народ. Во попладневните часови, ќе имате можност за шопинг по булеварот Nanjing Road и Народниот плоштад (People's Square). Тука можете да најдете бројни ресторани со традиционалнa кинескa храна и продавници со ракотвроби од стариот Шангај. Се движиме кон исток додека не пристигнеме до Bund, познат крајбрежен кварт. Квартот Bund како обележје на Шангај и најпопуларно место за фотографирање, е совршено место да се фотографирате заедно со вашето семејство и пријатели за да го запаметите овој прекрасен момент. Враќање во хотел или можност за *дополнителен факултативен излет, Крстарење по реката Huangpu. Вечера. Ноќевање.

Ден 4 (05.11.2018) | Шангај - Појадок и Вечера

Појадок. По појадокот следи трансфер за факултативна посета на градот на вода Zhaojialou Water Village. Лоциран во предградието на Шангај, Zhujiajiao е древен град на вода добро познат низ целата земја, со историја од повеќе од 1700 години. Во попладневните часови следи посета на Xin Tiandi, елегантна модерна пешачка улица, која ги поседува историските и културни наследства на градот, спој на древната архитектура на Shikumen куќите, со најновиот модерен архитектонски стил на градба. XinTiandi се смета за главна туристичка област на Шангај. Низ тесните улички ќе најдете голем број на продавници, кафулиња, ресторани и трговски центри. Потоа следи посета на музејот во Шангај (Shanghai Museum), музеј на античката кинеска уметност, еден од првите модерни кинески музеи од светска класа. Враќање во хотел или можност за дополнителен *факултативен излет Акробатско шоу (Acrobatic Show). Вечера. Ноќевање.

Ден 5 (06.11.2018) | Шангај – Пекинг - Појадок и Вечера

Појадок. По појадок се заминува за Пекинг со супер брз воз (High speed bullet train) (Воз / TrainG8 08:00 / 12:24 часот). Пристигнување во Пекинг во 12:24 часот. Следи посета на Houhai Lake, што буквално значи “Црно Море”, е големо вештачко езеро во северниот дел на центарот на Пекинг. Заедно со останатите две езера Qianhai и Xihai, го сочинуваат Shichahai, историска сликовита област, која се наоѓа северозападно од Забранетиот град и северно од езерото Beihai.Shichahai е со вкупна површина од 147 хектари и датира од династијата Yuan. Потоа следи прошетка и шопинг по познатата улица Wangfujing Street. Враќање во хотел и слободно време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.

Ден 6 (07.11.2018) | Пекинг - Појадок и Вечера

Појадок. По појадокот следи целодневен разглед на градот Пекинг (Beijing City Tour), град кој има над три илјади години историја и е административен центар на Кина повеќе од 850 години. Разгледот  започнува со посета на величествениот плоштад Тиананмен (Tiananmen Square), што во превод значи Портата на Небесниот мир, познат како најголемиот плоштад во светот. Плоштадот Тиананмен е изграден за време на династијата Минг во 1420 година, и на него се наоѓа мавзолејот на познатиот кинески политичар Мао Цетунг и воедно престставува влез во царскиот град. Потоа ќе поминете низ портата и ќе влезете во Забранетиот град каде царевите на династиите Минг (Ming) и Чинг (Qing) владееле со Кина повеќе од 500 години. Забранетиот град е комплекс на царски палати, кој зафаќа површина од 720.000 м², со 980 згради и 9.999 соби, и како таков важи за најголемата збирка на зачувани стари дрвени градби во светот, и е прогласен од УНЕСКО за светско културно наследство во 1987 година. По разгледот, се оди во продавница за бисери, каде што можете да најдете накит изработен од најдобрите бисери. Враќање во хотел или можност за дополнителен *факултативен излет Golden Mask Show. Вечера. Ноќевање.

Ден 7 (08.11.2018) | Пекинг - Појадок и Вечера

Појадок. Денешниот излет ќе започне со посета на галеријата - фабрика за жад (Jade Gallery), каде што ќе најдете прекрасен накит изработен од традиционалниот кинески скапоцен камен - жад. Потоа патувањето продолжува кон легендарниот Големиот Кинески ѕид (делот Juyong Pass).
Кинескиот ѕид е едно од светските чуда и симбол на Кина, внесен во списокот на светско културно наследство на УНЕСКО. Кинескиот ѕид е во форма на џиновски змеј со висина од 8 метри, се протега низ планини, долини и шуми на околу 8.850 km. Оваа уникатна архитектонска креација, јасно видлива од вселената, безусловно сведочи за величината на древна Кина. Кинескиот ѕид е симбол на Кина и мудроста на кинескиот народ. Во поладневните часови следи посета на Олимпискиот парк во Пекинг, каде што ќе ги видете (од надвор): Националниот стадион наречен Птичјо гнездо (има форма на птичјо гнездо) и Националниот пливачки центар наречен Водена коцка, каде се одржуваа Летните Олимписки игри во 2008 година. Потоа, можете да се одморите во традиционална чајџилница додека пиете некој освежувачки чај. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

Ден 8 (09.11.2018) | Пекинг - Појадок и Вечера

Појадок. По појадокот следи посета на Зоолошката градина во Пекинг, градината на Пандите (Cute Panda). Слободно време за ручек. Во попладневните часови слободно време за шопинг и разгледи. Во вечерните часови следи вечера во локален ресторан. Ноќевање.

Ден 9 (10.11.2018) | Пекинг - Појадок

Појадок. Слободно време за ручек. Во попладневните часови слободно време за шопинг и разгледи. По вечерата, трансфер до меѓународниот аеродром во Пекинг. 

Ден 10 (11.11.2018) | Скопје

Полетување од аеродромот во Пекинг во 01:25 часот локално време. Пристигнување на аеродромот во Доха во 05:35 часот локално време. Трансфер до хотел со 4* или 5* во Доха. Слободно време за одмор и индивидуални активности и прошетки во Доха. Ноќевање.

Ден 11 (12.11.2018) |  Доха - Скопје

Трансфер до аеродром во раните утрински часови. Полетување за Скопје во раните утрински часови Пристигнување во Скопје во претпладневните часови.

 

ЦЕНИ И АРАНЖМАН 

Цена на пакет аранжман по лице :

Датум на патување

Пакетна цена по лице за сместување во двокреветна соба

02.11.2018 – 11.11.2018

1299€

Дата за рани резервации: 01.07.2018

1144€

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје - Доха - Шангај / Пекинг - Доха - Скопје;
 • Трансфери аеродром - хотел - аеродром;
 • 7 ноќевања со појадок во хотели со 4*;
  • 3 ноќи во Шангај во хотел со 4*;
  • 4 ноќи во Пекинг во хотел со 4*;
 • 7 вечери во локални ресторани;
 • 1 ноќевање во Доха во хотел со 4* или 5*;
 • Вклучена посета на Зоолошката градина во Пекинг, градината на Пандите (Cute Panda);
 • Локален водич на англиски јазик во Кина;
 • Претставник од агенцијата АТЛАНТИС за време на целото патување;
 • Сите трансфери споменати во програмата;
 • Втора класа супер брз воз (High speed bullet train) на релација Шангај - Пекинг.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Бакшижи за водичите и возачите (30 € за 7 дена *се наплаќа во агенција 7 дена пред тргнување);
 • Аеродромски такси кој изнесуваат 377 €;
 • Храна, пијалоци и услуги кои не се споменати во програмата;
 • Факултативните екскурзии;
 • Индивидуални трошоци;
 • Виза за Кина со еднократен влез - 75 € (Се поднесуваат од страна на АТЛАНТИС);
 • Задолжително патничко осигурување.

ФАКУЛТАТИВИ 

Факултативни екскурзии:

*Цените се калкулирани на пријавени 12 патници, сите кој се заинтересирани ве молиме да се пријават најдоцна до 10.10.2018

Доплати за факултативи:

 • Aкробатско шоу - 70 €;
 • Крстарење по реката Huangpu - 70 €;
 • Шоу под златни маски - 70 €;

Неопходни документи за издавање на туристичка виза за Кина:

 • Скенирана прва страна од пасош од страната со слика, со важност од минимум 6 месеци од денот на завршување на патувањето (во боја и исклучиво скен);
 • Вакцини - нема потреба од дополнителна имунизација;
 • Слики пасошки формат;
 • Уплата за виза од 75 евра;
 • Документите треба да бидат пратени најкасно 10 - ти Октомври 2018.

Општи информации за Кина:

 • Oфицијално имеНародна Република Кина.
 • Главен градПекинг;
 • Официјален јазик: мандарински, кинески, се користи и англиски јазик (но ретко и неразбирливо);
 • Временска разлика: + 6 / + 7 во споредба со Македонија;
 • ВалутаКинески Јуан (Chinese Yuan Renminbi) (CNY); 1 USD = 6.5969 CNY; 1 EUR = 7.8409 CNY;
 • Електричен напон: 220 / 240 V;
 • Виза: За македонските државјани потребна е виза за Кина;
 • Вакцинација: не е потребна;
 • Повикувачки код: +86;
 • Климасуптропска на југ, супарктичка на север;
 • Шопингсувенири, предмети од жад, свила, облека;
 • Храна и појалоци: обавезно да се пие флаширана вода, храната е разновидна, традиционална кинеска кујна со многу зеленчук и месо во комбинација со ориз и сосови, слатки и леб.

Забелешки:

 • Организаторот на патувањето го задржува правото на промена на редоследот и тајминзите во програмата. Програмата како и редоследот на разгледи и посети се предмет на промени и се во зависност од состојбата на терен и други објективни причини.
 • При лоши временски услови или друга виша сила, организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата. Времето на полетување и слетување се предмет на потврда од авиокомпаниите.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Дополнителните факултативни излети се закажуваат и плаќаат во матичната агенција.

Услови за отказ:

 • До 40 дена пред заминување - се задржува нерефундабилниот депозит од 50% и износот за виза;
 • од 39 дена до 0 дена пред поаѓање - 100% од цената на аранжманот.

"МАГИЧНАТА КИНА" е во организација на АТЛАНТИС

**Пријавување и резервациите за оваа  програма  се прифатливи заклучно до 10 - ти Октомври 2018 год**

СезониНагради и признанија

1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk