Будимпешта со Виена Велигден 2018

Будимпешта

Име на сместување
Држава
Дестинација

ВЕЛИГДЕН ВО БУДИМПЕШТА со ВИЕНА

05.04.2018 – 09.04.2018(5 дена / 2 ноќевања)

 

 ПРОГРАМА:

  

1 ден (05.04.2018 - четврток ) - СКОПЈЕ - БУДИМПЕШТА            

Состанок со групата, на паргингот пред ВИП хотел во договорено време.Тргнување од Скопјe. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

2 ден (06.04.2018- петок ) – БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта  крстарење со брод по Дунав (факултативно). Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ден (07.04.2018 – сабота ) - БУДИМПЕШТА – ВИЕНА

Појадок. По појадокот слободно време за индивидуални прошетки низ Будимпешта или можност за целодневна факултативна посета на Виена. Панорамски разглед на градот: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, општината Ратхаус, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург…Слободно време за индивидуални прошетки низ центар. Заминување кон еден од најголемите трговски центри во Европа –  “Сити суд” http://www.scs.at. Слободно време за шопинг. Враќање кон  Будимпешта. Ноќевање.

 

4 ден (08.04.2018 – недела ) БУДИМПЕШТА СЕНТ АНДРЕА – СКОПЈЕ

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и упатување во факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, богато со голем  број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање во Будимпешта и можност за факултативна посета на Тропикариумhttp://www.tropicarium.hu.По договор со представникот, поаѓање за Скопје.Ноќно патување преку Србија, со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

5 ден (09.04.2018 – понеделник ) СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  - 89 € (5.518 ден.)

 

 

Во цената на аранжманот e вклучено :

- Превоз со високотуристички автобус на дадените дестинации,

- Сместување во  Hotel Griff 3* -  https://griffhotel.hu/hu/  во Будимпешта на база 2 ноќевања со појадок,

- Професионален туристички придружник од агенцијата,

- Организација и реализација на аранжманот

 

Во цената на аранжманот не е вклучено :

- факултативи

- Влезници за музеи и културно – историски споменици

- Патничко осигурување

 

ЦЕНИ ЗА УПЛАТА ВО АГЕНЦИЈА :

 • Разглед на Будимпешта со локален водич – задолжителна факултатива, уплата во агенција - 10 €
 • Крстарење со брод по Дунав – 15 €
 • Вечера во ресторан – чарда - 30 €
 • Посета на Виена ,разглед  и шопинг центар – 35 € (минимум 30 патника за реализација на факултативата)
 • Посета на Тропикариум (трансфер и влезница) – 15 €
 • Посета на Сент Андреа - 10

  

 

 

 ОПШТИ НАПОМЕНИ:

 • Организатор на аранжманот е ТА АтлантиС
 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупнот износ на аранжманот
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот, односно до 11.07.2018 година.
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманотво случај на промена на цената на превозот илихотелот
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот5 дена преддатумот на започнување на истиот
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

 

Задолжително пријавување за факултативите до 15.03.2018 и минимум пријавени патници за  реализација: 30

 

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А.АтлантиС

 

 

СезониНагради и признанија

1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk