Милано | City Break

Милано

Име на сместување
Држава
Дестинација

Милано

индивидуални патувања

 

Милано е основан од келтски племиња околу 600 г. пред Христа, а кога римјаните завладеале со градот го прекстиле во Медиолано (центарот на земјата). Благодарение на стратешката локација, централно поставен во плодородната долина на реката По, градот брзо станал важен трговски центар во Римската империја. Денес Милано е вториот по големина град во Италија. Во градот италијанските дизајнери ја демонстрираат својата креативност, не само на подиумот, но и преку отворање ултрамодерни ресторани и барови како „Just Cavalli”, „Armani Nobu Bar”, „Trusardi”, „Gucci café”, „Bvlgari Hotels&Resorts”, „Dolce&Gabbana Restaurant”. Спојката помеѓу овие неверојатни знаменитости и гламурот кој тече низ градот, Милано го прават дестинација што мора да ја посетите. Предлог програма :


1 ден. Скопје – Бергамо - Милано
Пристигање на аеродром, два часа пред полетувањето за Милано. Пристигнување во Милано.
По пристигањето, индивидуален трансфер од аеродром  до избраниот хотел во Милано. Сместување.
Ноќевање.

 

2 ден.-3 ден. Милано
Појадок. Слободно време за разглед на градот и индивидуални активности.
Ноќевање.

 

4 ден. Милано–Бергамо - Скопје
Појадок.
Напуштање на хотелот и индивидуален трансфер до аеродромот. Лет за Скопје. Пристигање на аеродромот
,, Александар Велики ''. Крај на услугата

Хотел / Категорија

Пан.услуга

Цена од

Hotel Demidoff 3*

Појадок

Од 124 евра

Hotel Augustus 3*

Наем

Од 129 евра

Doubletree by Hilton 4*

Наем

Од 107 евра

 

Цена – од 107 евра

 

Важни напомени -
* Цените дадени во табелата се изработени врз основа на најповолната понуда од авио компанијата и хотелот,
расположливоста за сместување на лет и во хотел е на основа на моменталната состојба, како на авионот, така и во хотел.
* Наведените цени, НЕ важат во период на државен национален и верски празник.


Во цената е вклучено :
* Авионски билет Скопје – Милано – Скопје
* 3 ноќевања во избраниот хотел
* Соодветно избрана пансионска услуга

 

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено :
* Аеродромски такси -
* Трансфер аеродром – хотел – аеродром
* Патничко осигурување

 

ПРЕДЛОГ МЕСТА ЗА ПОСЕТА -
- Плоштадот и катедралата „Il Duomo”
- Оперската куќа „Scala”
- „Corso Vittorio Emmanuelle II”
- Црквата „St.Maria della Grazie”
- Стадионот "San Siro"


Опис на хотелот :

DEMIDOFF 3*
https://demidoffhotelmilan.reserve-online.net/about

Хотел Demidoff e традиционален 3* хотел кој нуди удобно сместување во близина на центарот на Милано, со одлична локација за посета на локалните ресторанти, одлична локација за шопинг и добра поврзаност до културно-историските и уметнички музеи во Милано. Областа Порта Венеција и ул.Буенос Аирес во кој се наоѓа хотелот е еден од престижните квартови во Милано, со бројни знаменитости како Piazza della Repubblica, паркот Giardini Pubblici Indro Montanelli,  Villa Reale, поранешната резиденција на Наполеон, а сегашен дом на Galleria d'Arte Moderna. Во близина на хотелот се наоѓа метростаницата Лима, станица која обезбедува лесна и брза достапност до популарните делови од Милано.... Хотелот на гостите им нуди бесплатен бежичен интернет, паркинг во близина на хотелот, 24 часовна рецепција... Додека собите во хотелот се стандардни, современо дизајнирани соби, климатизирани , со сопствен тоалет, САТ ТВ, мини бар...


AUGUSTUS 3*
http://www.augustushotel.it/?lang=en

Наспроти централната железничка станица, на само 2км. од  Миланската катедрала и Миланската Скала, во една мирна средина се наоѓа овој 3* хотел, прекрасно елегантно декориран, опремен со стандардни соби со прекрасни и удобни кревети опремени со сопствен тоалет, бања, бежичен интернет, изндивидуално климатизирани собите, му овозможуваат на секој гостин удобен и кавитетен престој далеку од гратскиот метеж, престој во една мирна и релаксирачка средина.....
Хотелот е изграден во 1964 год., додека реновиран е во 2014 год. Хотелот располага со сопствена гаража, бар, ресторант .....

 

DOUBLETREE BY HILTON 4*

http://www.dtmilan.com/tablet.php

Хотелот е лоциран во бизнис квартот на Милано. Хотелот располага со околу 240 пространи соби опремени со, клима, тоалет, фен, мини бар, кафемат, бежичен интернет....
Додека во склоп на хотелот работи а ла карт ресторант, лоби бар, сала за состаноци, ......

 

Начин на плаќање :
* Готовинско или плаќање со кредитна картичка
* При резервацијата на аранжманот се уплаќа 50% од износот на аранжманот,
остатокот се уплаќа најдооцна 15 дена пред почетокот на аранжманот
* Доколку плаќањето се врши преку девизна сметка – банкарските трошоци ги покрива барателот на услугата

Важни Напомени :
* Категоризацијата и класификација на хотелите е во согласност со законодавството и нормите на земјата-домакин
* Потврда од хотелот се чека околу 48 часа од уплата на аконтацијата (несметајки ги сабота и недела)
* По правило влезот во хотелот е после 14 часот, излезот најкасно до 10 часот според локално време
* Задолжителен dress code за време на оброците во хотелот
* ТА АтлантиС не е одговорна за реализација на избраните локални факултативи  и излети
* Патниците сами сносат одговорност за личната патна документација и нејзината валидност
* Малолетните лица кои патуваат без придружба од двајцата родители, задолжително треба да имаат заверена согласност од родителите при премин на границата

 

 

ТА АтлантиС го задржува правото да пропише и други услови за плаќање, при поедини промотивни периоди
Цената е гарантирана само при уплата на комплетниот износ. Во спротивно, гарантиран е само износот на аконтацијата.
Во случај на промена на монетарниот пазар или промена на цените на авио услугите и хотелското сместување, агенцијата го задржува правото на корекција на цената, измена на програмата на патување или отказ на патувањето.

КРАЕН РОК ЗА ИЗВЕСТУВАЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ, ВО СЛУЧАЈ НА ОТКАЗ НА АРАНЖМАНОТ ОД СТРАНА НА ТА АТЛАНТИС Е 5 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА ПАТУВАЊЕТО.
Организаторот има право да 5 дена пред поаѓање го откаже патувањето, поради пребукираност во хотелот или да понуди алтернативен смештај во друг хотел од иста категорија и слична цена.

СЕ МОЛАТ ПАТНИЦИТЕ ЗА ДОПОЛНИТЕЛНА ПРОВЕРКА НА ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ, НАЈКАСНО ДВА ДЕНА ПРЕД ПОЛЕТУВАЊЕ.

ЗА ОВОЈ ПРОГРАМ ВАЖАТ ОПШТИТЕ УСЛОВИ НАВЕДЕНИ ВО ПРОГРАМАТА И ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ПРИ ТА АТЛАНТИС ВО СОГЛАСНОСТ СО СКТМ.


СезониНагради и признанија

1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk