KEMPINSKI GRAND ARENA

stars
www.kempinski.com/en/bansko/hotel-grand-arena
96 Pirin Street, 2770 Bansko
Банско

Име на сместување
Држава
Дестинација
Доживејте луксузен престој во најмодерниот зимски ресорт на Балканот и откријте ја мистеријата на еден од најзначајните културно историски центри во Бугарија. Сместен во срцето на Пирин планина, КЕМПИНСКИ ХОТЕЛ ГРАНД АРЕНА е идеално место за Вашиот безгрижен одмор. Добредојдени сте во овој уникатен планински и СПА ресорт каде времето никогаш нема да Ви биде доволно за да ги доживеете сите негови содржини; во зима дојдете за скијање и сноубординг или во лето на планински одмор исполнет со велосипедизам, прошетки по планината или параглајдерство. Во непосредна близина на хотелот се наоѓа главната станица на ски лифтот кој ве качува на највисоките снежни врвови. Хотелот е на само неколку минути од центарот на Банско, а таму ќе најдете многубројни традиционални меани, музеи и продавници. Со толку одличен избор на активности за Вас секогаш ќе постои причина да се вратите овде.

Опис на собите:
Double Deluxe (35-40 m) има два кревети или еден брачен кревет, мини бар, клима, греење, ТВ, телефон, сеф, купатило.
Double Executive (40-42 m) има француски лежај, директен пристап до SPA&Welness центарот.
Јunior Suite (45 m) има брачен кревет, дневна соба, клима, сеф, мини бар, ДВД, купатило со туш кабина, балкон.
Deluxe Suite (70 m) има спална со француски лежај, дневна соба, клима, сеф, мини бар, балкон, ДВД, купатило со туш кабина, интернет.
Аlpine Suite (80 m) има одвоена спална со брачен кревет, дневна, клима, мини бар, сеф, ДВД, балкон, интернет, сауна и џакузи во тоалетот.

хотел

Контакт телефон на рецепсија: 0035974988888
Контакт телефон: 0035974988888
Контакт Факс: 00359074988560

далечина од

Далечина од центарот: 800 m
Жичара: 0 m

Хотелски содржини и услуги

Надворешен базен (бесплатно)
Внатрешен базен (бесплатно)
Сауна
Факс
Интернет
Ресторан
Менувачница
Соби за не-пушачи
Хемиско чистење
Бар во хотелот
Интернет Кафе
Сеф на рецепција
Ресторан а ла карт
Број на сали за состаноци: 4
Салон за убавина
Велнес центар
Хотелски паркинг
Пристап за хендикепирани лица
Чадори и лежалки на базен
Детско катче
Лифт
Гаража на барање
Винарска Визба
Лоби бар
Собна услуга
Перална
Сервис за пеглање
Рецепција 24/7
Wi-fi бесплатно

Активности во близина на хотелот

Пинг-Понг
Вечерна музика
Куглана
Надворешен базен
Билијард
Скијање
Велосипеди за изнајмување
Јавање коњи
Риболов
Планинарење
Велосипедизам
Тениски терени
Соба за игри

сите соби се опремени со

ТВ
Интернет конекција
Телефон
Бежичен интернет
Простор за седење
Сеф во соба
Џакузи
Мини Бар
Фен
Греење
Бања/Тоалет
Клима Уред
Сет пешкири (2 за член)
Балкон или Тераса

локација

X Координати: 41.82707905530193
Y координати: 23.478351831436157

Спа Услуги

Зона за третмани
Внатрешен базен
Надворешен базен
Џакузи
Сауна
Парна бања
Турска бања/ Хамам
Ледена соба (бесплатно)
Зона за релаксирање
Mасажа третмани
Топла када
Фитнес
СПА центар
Солариум
AlphaSphere сеанса

Early bookings:


20% попуст за резервации на

правени 30 дена пред пристигање
и платени 5 дена по добивање на потврда од хотелот.


Тип на сместувањеПериод на престој
30.06-09.09 10.09-30.1121.09-23.09 / 04.08-12.08
Недела - четвртокПеток - саботаНедела - четвртокПеток - саботаПонеделник – недела
DELUXESingle room Town View89  €99 €70 €81 €99 €
Double room Town View99  €109 €81 €90 €109 €
Single room Mountain View99  €109 €81 €90 €109 €
Double room Mountain View109  €119 €90 €100 €119 €
Single Executive room119  €129 €100 €110 €129 €
Double Executive room129  €139 €111 €120€139 €
Junior Suite TV(single/DBL)150  €159 €130 €140 €159 €
Junior Suite MV(single/DBL)159  €169 €140 €150 €169 €
Deluxe Suite (Single/DBL)189  €199 €170 €181 €199 €
Alpine Suite (Single/DBL)219  €229 €200 €211 €229 €
Доплата за дополнително легло за возрасен 46  €46  €46  €46  €46  €
Доплата за вечера за возрасен/дете 6-11,9927 € / 13.5 €30  € / 15 €27 € / 13.5 €30  € / 15 €30  € / 15 €
Во цената не е вклучена ЗАДОЛЖИТЕЛНА туристичка такса - 1 евро по лице на ден.

Во периодот од 01.08-31.08 доплатата за вечера е 30 евра по лица на ноќ, деца од 06-11,99 плаќаат 15 евра, деца до 5,99 – бесплатно.

*** СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА

Период: 26.05-30.11.2017, освен периодот од 04.08-12.08.2017
Минимум 2 ноќи во текот на неделата / минимум 3 ноќи во текот за викенд
1 Бесплатна вечера на вториот ден од престојот – шведска маса или сет мени
15% попуст во Лоби барот од 17.00-19.00 од Недела до Четврток
Бесплатен обезбеден паркинг и билјард – според расположливост

Цената вклучува:
*ноќевање со појадок
*бесплатен Wi-Fi
*детско катче
*сауна (финска и био)
*парна бања (хамам, арома бања)
*внатрешен и надворешен базен
*фитнес центар
*снежна соба

  • Во цената не е вклучено ЗАДОЛЖИТЕЛНА туристичка такса од 1еур по лице на ноќ

Политика за деца

Deluxe toom/Executive room /Junior suiteDeluxe / Alpine Suite
1 adl & 1 chd 0-5,99 - single room rate1 adl & 1 chd 0-5,99 or 6-11,99- suite rate
1 adl & 1 chd 06-11,99 -DBL room rate1adl + 2 chd 0-5,99 - suite rate
1adl + 2 chd 0-5,99 - single room rate1adl + 2 chd 6-11,99 -suite rate + 25eur 
1adl + 2 chd 6-11,99 - DBL room rate + 25eur 1 adl + 2chd 0-5,99 & 6-11,99 - suite rate
1 adl + 2chd 0-5,99 & 6-11,99 - DBL room rate2adl + 1 or 2 children - suite rate
2adl + 1 chd 0-5,99 - DBL room rate2 adl + 1 chd 6-11,99 or 2 chd 0-5,99 & 6-11,99 suite rate + 25eur 
2 adl + 1chd 6-11,99 DBL room rate + 25eur2 adl + 2chd 6-11,99 suite rate + 45 eur 

Политика на отказ:
Ниска сезона - откажување на резервацијата 10 дена пред пристигање - без пенали
Откажување на резервацијата помалку од 10 дена пред пристигање или No show - 100% пенали заедно со сите доплати


Доплата за туристичка такса 1 € на ден по лице

Ски ВИП КЕМПИНСКИ влез до ски лифтовите – За сите гости кој ќе ја купат ски влезницата од хотелот, Кемпински им гарантира приватен директен влез до гондолата, !!!БЕЗ ЧЕКАЊЕ!!!

Опис на собите:
Собите се со големина од 38м2, опремени со комфорен брачен кревет или 2 индивидуални легла, дополнително легло (за сместување зафамилии), ТВ, клима уред, сеф, мини бар, тераса, када и туш, бесплатен бежичен интернет.

Општи информации за хотелот
Петѕвездениот Кемпински Хотел Гранд Арена Банско Ве поканува да искусите луксузен престој во најпознатиот зимски ресорт на Балканот. Запознајте ја историјата и културата на Банско и искусете ги многуте можности за туризам кои ги нуди Пирин планина.
Кемпински Хотел Гранд Арена Банско е лоциран во непосредна билизина на главната станица на ски лифтот, како и на многу мало растојание од центарот на стариот град. Луксузниот хотел располага со пространи апартмани и соби во алпски стил, уникатен SPA центар Kempinski The SPA и широк спектар на барови и ресторани со исклучителен поглед кон планина.

Сместување
Хотелот располага со вкупно 157 соби и апартмани за сместување: 110 Deluxe соби, 22 Executive соби, 14 Junior апартмани, 7 Delux апартмани, 3 Alpine апартмани и 1 Претседателски апартман.
Сите соби се дизајнирани во алпски стил – дрвен мебел и светлите бои создаваат пријатна и топла атмосфера. Собите располагаат со балкон, пространа бања со одделни туш кабина и када, индивидуално регулирање на клима уредот, кабловска телевизија, минибар, бесплатен безжичен интернет, биро и сеф.
Executive собите имаат директен пристап до Kempinski The SPA.
Сите апартмани располагаат со посебен дел за одмор, DVD плеер и бесплатно кафе и чај од мини барот. Alpine апартманите имаат сопствена сауна и џакузи Новиот луксузен Претседателкси апартман има елегантна атмосфера, комфорт и удобност и е со површина од 240 кв.м. Две спални соби и голема дневна во која има камин со далечинско управување, посебен дел за јадење, бар, 50 инчен телевизор и конференциска зона за 10 лица. Навистина пријатно изненадување е бањата – италијански камен, мермерни умивалници со еки филтер, џакузи и 32 инчен телевизор се само некои од удобствата. За максимална дискретност апартманот има посебен лифт во кој се влегува само со клуч картичката од апартманот.

Ресторани и барови
Препуштете се на едно незаборавно кулинарско искуство – насладете се со богат доручек, вкусна тематска храна на шведска маса и средоземноморски деликатеси во ресторанот Коме Прима.
Секој заслужува мала слатка пауза – чаша топло ароматично кафе или чај со парче вкусен колач во Лоби Барот или уживајте во свежиот вкус на летните коктели на Ла Веранда Бар, тераса под отворено небо со прекраснен поглед кон Пирин планина. Вкусете ја традиционалната јапонска кујна во Суши Бар и Тапанаки Грил и загрејте ги ладните зимски ноќи со музиката во живо во Sing Sing пиано барот (отворен само преку зимската сезона)

Конференциски услуги
Кемпински Хотел Гранд Арена Банско нуди професионални конференциски услуги како и првокласно сместување и услуга. За корпоративни настани хотелот располага со четири конферециски сали со дневна светлина и капацитет од 12 до 180 лица. На Ваше располагање ќе имате професионален консиерж, кој ќе ги организира Вашите семинари, конференции и настани.

Велнес и спорт
Kempinski The SPA
“Kempinski The Spa” е патување инспирирано од смената на сезоните во Европа. Спа процедурите ја обновуваат природната рамнотежа во организмот, повикувајќи се на мудроста и лековитите својства на природата. Предводени од сезонски елементи на пролет, лето, есен и зима, гостите успеваат да постигнат совршен баланс на телото и умот. Секоја процедура е во согласност со желбите на гостите и се користат исклучително природни производи.
Модерниоот СПА центар располага со внатрешен и надворешен базен, внатрешно и надворешно џакузи, тениско игралиште, два вида парни бањи, два вида сауни – Финска и Био сауна, фитнес центар, солариум и уникатна снежна соба. Пинг понг, пикадо, билијард и детски клуб се исто така на располагање на гостите на Кемпински Хотел Гранд Арена Банско.

Хотелски услуги
Наем на автомобили, превоз до и од аеродром ( Коли под наем, Превоз до и од аеродром/може да биде со лимузина/, ски гардероба за чување на Вашата ски опрема, изнајмување на ски опрема и ВИП ски училиште.
Тренсфери до и од хотелот
Паркинг / Гаража
Изнајмување на велосипед
Перална / Хемиско чистење
Детски клуб / Негувателка на деца
Бутик, продавница за накит
Менувачница
Безжичен интернет
Фризерски салон
продавница за сувенири

Специjални карактеристики
Кемпински Хотел Гранд Арена Банско е единствен хотел во Бугарија кој е член на The Leading Hotels of the World и Kiwi Collection. Меѓу последните награди на хотелот се наградата за Водечки СПА ресорт во Бугарија за 2007, 2008 и 2009 г. и SPAFinder Reader Choice Award за 2010 и 2011 г.

Не пропуштајте го уникатното доживување на Alphasphere сеансата во “Kempinski The SPA” - мултисензорно искуство од звук, светлина, топлина и движење.

Кемпински Хотел Гранд Арена е единствениот хотел во Банско кој има ВИП ски карти за лифтот, со кои гостите на хотелот можат да ги користат услугите на ски лифтовите без да чекаат во долгите редици/

8-ми декември


*Период: 08.12-11.12.2018
Сместување во DBL DELUXE TWIN ROOM
Цена: 118,5€ по лице за 3 ноќи
Редовен ценовник
BED AND BREAKFAST
Периоди01.12-21.12.201722.12-26.12.2017
ПрестојПеток и СаботаНедела-ЧетвртокМинимум 3 ноќевања
DBL DELUXE Town View
По соба на ноќ за 2 лица13183148,5
Single Room115,570139
DBL DELUXE Mountain View
По соба на ноќ за 2 лица14695166
Single Room13083157
Executive Room
По соба на ноќ за 2 лица168114210
Single Room153101192,5
Junior Suite
По соба на ноќ за 2 лица205139245
Single Room190126,5245
Deluxe Suite
По соба на ноќ за 2 лица251163298
Alpine Suite
По соба на ноќ за 2 лица296194350
Задолжително: Туристичка такса од 1€  по лице на ноќ
Дете од 0-5.99БесплатноБесплатноБесплатно
Дете од 6-11.99 год25€ на ноќ25€ на ноќ25€ на ноќ
Трет Возрасен45€ на ноќ45€ на ноќ45€ на ноќ
Доплата за Half Board27€ на ноќ27€ на ноќ27€ на ноќ
Цените се дадени во евра за уплата во денарска противвредност од 1€=62мкд.
*Цените не се валидни за празници.

Специјална понуда Ноември

Валидна за мин. 2 ноќи престој од Недела до Четврток


Single Deluxe Room (Town View) – 68 eвра
Double Deluxe Room (Town View) – 78 евра


Single Deluxe Room (Mountain View) – 78 eвра
Double Deluxe Room (Mountain View) – 88 eвра


Цените вклучуваат:
- Една бесплатна вечера
- 15% попуст на Лоби Бар во период од 17-19.00ч
- Бесплатен надворешен паркинг (според расположливост)

Понудата е валидна и за време на викенд, со престој од мин. 3 ноќи

ЕКСЛУЗИВНА И ЕДИНСТВЕНА ПОНУДА
VIP SKI-IN & SKI-OUT
КЕМПИНСКИ ГРАНД АРЕНА БАНСКО 5*
+ ЕДНА БЕСПЛАТНА ALPHA SPHERE СЕАНСА ИЛИ 20 МИНУТИ СОЛАРИУМ ПО СОБА ЗА ПРЕСТОЈEARLY BOOKING попуст:

-70€ EARLY BOOKING ПОПУСТ за резервации до и целосна уплата до 31.10.2017
-50€ EARLY BOOKING ПОПУСТ за резервации до и целосна уплата до 15.11.2017

Early Booking попустот е валиден за резервации со престој во период 07.01-14.01.2017 и 14.01-21.01.2017


7 ноќевања со појадок и вечера (HALF BOARD) во DOUBLE DELUXE

Термини

Услуга

Цена по лице
во двокреветна
DELUXE соба

DBL Deluxe
2 ADL

Single
Deluxe
1 ADL

Цена за 3-ет возрасен

Цена за дете 0-5.99 години  не користи доп. легло

Цена за 2 ро дете 0-5.99 години не користи доп. легло

Цена за дете 6-11.99 години на доп. Легло

07.01-14.01.2018

7 HB

759

1518

1439

519

Бесплатно

259

259

14.01-21.01.2018

7 HB

759

1518

1439

519

Бесплатно

259

259

21.01-28.01.2018

7 HB

819

1638

1313

522

Бесплатно

259

259

28.01-04.02.2018

7 HB

819

1638

1313

522

Бесплатно

259

259

04.02-11.02.2018

7 HB

819

1638

1313

522

Бесплатно

259

259

11.02-18.02.2018

7 HB

819

1638

1313

522

Бесплатно

259

259

18.02-25.02.2018

7 HB

819

1638

1519

522

Бесплатно

259

259

25.02-04.03.2018

7 HB

819

1638

1519

522

Бесплатно

259

259

04.03-11.03.2018

7 HB

819

1638

1519

522

Бесплатно

259

259

11.03-18.03.2018

7 HB

719

1438

1229

514

Бесплатно

257

257

18.03-25.03.2018

7 HB

719

1438

1229

514

Бесплатно

257

257

Задолжително: Туристичка такса од 1€ по лице на ноќ

EARLY BOOKING попуст:

-40€ EARLY BOOKING ПОПУСТ за резервации до и целосна уплата до 31.10.2017
-30€ EARLY BOOKING ПОПУСТ за резервации до и целосна уплата до 15.11.2017

Early Booking попустот е валиден за резервации со престој во период 03.01-07.01.2017; 07.01-12.01 и 14.01-19.01.2017


4 или 5 ноќевања со појадок и вечера (HALF BOARD) во DOUBLE DELUXE 

Термини

Услуга

Цена по лице
во двокреветна
DELUXE соба

DBL Deluxe
2 ADL

Single
Deluxe
1 ADL

Цена за 3-ет возрасен

Цена за дете 0-5.99 години  не користи доп. легло

Цена за 2 ро дете 0-5.99 години не користи доп. легло

Цена за дете 6-11.99 години на доп. Легло

03.01-07.01.2018

4 HB

469

938

729

299

Бесплатно

179

179

07.01-12.01.2018

5 HB

579

1158

905

375

Бесплатно

219

219

14.01-19.01.2018

5 HB

579

1158

905

375

Бесплатно

219

219

21.01-26.01.2018

5 HB

589

1178

939

369

Бесплатно

185

185

28.01-02.02.2018

5 HB

589

1178

939

369

Бесплатно

185

185

04.02-09.02.2018

5 HB

589

1178

939

369

Бесплатно

185

185

11.02-16.02.2018

5 HB

589

1178

939

369

Бесплатно

185

185

18.02-23.02.2018

5 HB

549

1098

859

369

Бесплатно

186

186

25.02-02.03.2018

5 HB

549

1098

859

369

Бесплатно

186

186

04.03-09.03.2018

5 HB

549

1098

859

369

Бесплатно

186

186

11.03-16.03.2018

5 HB

514

1028

797

367

Бесплатно

184

184

18.03-23.03.2018

5 HB

514

1028

797

367

Бесплатно

184

184

Задолжително: Туристичка такса од 1€ по лице на ноќ2 ноќевања (Викенд)  со појадок (BED AND BREAKFAST) во DOUBLE DELUXE 

Термини

Услуга

Цена по лице
во двокреветна
DELUXE соба

DBL Deluxe
2 ADL

Single
Deluxe
1 ADL

Цена за 3-ет возрасен

Цена за дете 0-5.99 години  не користи доп. легло

Цена за 2 ро дете 0-5.99 години не користи доп. легло

Цена за дете 6-11.99 години на доп. Легло

05.01-07.01.2018

2 BB

247

494

460.2

104

Бесплатно

52

52

12.01-14.01.2018

2 BB

247

494

460.2

104

Бесплатно

52

52

Задолжително: Туристичка такса од 1€ по лице на ноќ*Доплата за HB (вечера) – 29€ по лице на ден

Во цената е вклучено:
•7, 5, 4 или 2 ноќевања во стилно опремени Deluxe соби
•7, 5, 4 или 2 појадока и вечери на база “Шведска маса”
•Една бесплатна ALPH SPHERE сеанса по соба или 20 min солариум по соба.
•Користење на два типа на сауни – Финска и Био Сауна
•Користење на два типа на парна бања – Турска и Ароматизирана бања
•Користење на два затоплени базени - внатрешен и надворешен
•Користење на 2 вида џакузи (внатрешен и надворешен)
•Користење на фитнес центар
•Бесплатно користење на крпи за време на престојот во Спа центарот
•Користење на безжичен интернет

Ски ВИП КЕМПИНСКИ влез до ски лифтовите – За сите гости кој ќе ја купат ски влезницата од хотелот, Кемпински им гарантира приватен директен влез до гондолата, !!!БЕЗ ЧЕКАЊЕ!!!

  • Check in: после 15:00 – Check out: пред 12:00;
  • Паркинг 10€ на ден (32 паркинг места – нема можност за резервација на паркинг место );


Тип на собаПериодДоп. Легло за возрасен во suite Дете од 0 - 5.99 годиниДете од 6-11,99 години
27.12 - 02.0129.12 - 03.01
Цените се изразени по лице за пакет од 5 ноќевања во избраниот период услуга Half Board (ноќевање со појадок и вечера)
Double Deluxe Room Town View 824777350Бесплатно185
Double Deluxe Room Mountain View 853809350Бесплатно185
Executive Room968910350Бесплатно185
Junior Suite Town View11551076350Бесплатно185
Junior Suite Mountain View12131128350Бесплатно185
Deluxe Suite12961219350Бесплатно185
Alpine Suite14161335350Бесплатно185
 Новогодишна Вечера (ЗАДОЛЖИТЕЛНО)- 135 евра за возрасен  / 68 евра  за деца од 6-11,99 години
Цената вклучува:
  • Ноќевање со појадок и вечера
  • Користење на Wi-Fi
  • Користење на детско катче
  • Користење на Ски гардероба
  • Користење на СПА центар: финска и био сауна, хамам и арома парни бањи, надворешни и внатрешни базени, теретана и ледена соба.

Цената не вклучува:
  • Туристичка такса (задолжително) - 1 евро по лице на ноќ
Ski Opening 14-18.12


Tип на соба Цена по лице за пакет 3 ноќи
Single Deluxe Room Town View - BB333 eur
Double Deluxe Room Town View - BB188 eur
Задолжителна туристичка такса - 1 евро по лице на ноќ


Цената вклучува:
Појадок во The Gallery Restaurant
Бесплатно користење на 2 типа на сауна (Финска Сауна и Био Сауна) и парна бања (Хамам и Арома), надворешен и внатрешен базен, теретана, снежна соба.
Wi-Fi

Check in е по 3 часот локално, & Check Out е до 12 часот локално.
Подземниот паркинг во хотелот се плаќа 10 евра на ден, надворешниот паркинг се плаќа 5 евра на ден.


Награди и признанија

1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 34 345 212
marketing@atlantis.com.mk