KEMPINSKI GRAND ARENA

stars
www.kempinski.com/en/bansko/hotel-grand-arena
96 Pirin Street, 2770 Bansko
Банско

Име на сместување
Држава
Дестинација
 
 КЕМПИНСКИ ХОТЕЛ ГРАНД АРЕНА - БАНСКО

Доживејте луксузен престој во најмодерниот зимски ресорт на Балканот и откријте ја мистеријата на еден од најзначајните културно - историски центри во Бугарија. Сместен во срцето на Пирин планина, КЕМПИНСКИ ХОТЕЛ ГРАНД АРЕНА е идеално место за Вашиот безгрижен одмор. Добредојдени сте во овој уникатен планински и СПА ресорт каде времето никогаш нема да Ви биде доволно за да ги доживеете сите негови содржини. Во зима дојдете за скијање и сноубординг или во лето на планински одмор исполнет со велосипедизам, прошетки по планината или параглајдерство. Во непосредна близина на хотелот се наоѓа главната станица на ски - лифтот кој Ве качува на највисоките снежни врвови. Хотелот е на само неколку минути од центарот на Банско, а таму ќе најдете многубројни традиционални меани, музеи и продавници. Со толку одличен избор на активности за Вас секогаш ќе постои причина да се вратите овде.
 
Опис на соби:
 • Double Deluxe: (35 - 40 m) има два кревета или еден брачен кревет, мини бар, клима, греење, ТВ, телефон, сеф, купатило;
 • Double Executive: (40 - 42 m) има француски лежај, директен пристап до SPA&Welness центарот.
 • Јunior Suite: (45 m) има брачен кревет, дневна соба, клима, сеф, мини бар, ДВД, купатило со туш кабина, балкон;
 • Deluxe Suite: (70 m) има спална со француски лежај, дневна соба, клима, сеф, мини бар, балкон, ДВД, купатило со туш кабина, интернет;
 • Аlpine Suite: (80 m) има одвоена спална со брачен кревет, дневна, клима, мини бар, сеф, ДВД, балкон, интернет, сауна и џакузи во тоалетот.

Хотелските соби може да варираат во големина и дизајн, па сместувањето во собите од сликите не е загарантирано. Хотелите имаат право да ја променат својата политика на обезбедените услуги (за дополнителни трошоци / бесплатно). Искрено се извинуваме за какви било несогласувања.

хотел

Контакт телефон на рецепсија: 0035974988888
Контакт телефон на рецепсија: 0035974988888
Контакт телефон на рецепсија: 0035974988888
Контакт телефон на рецепсија: 0035974988888
Контакт телефон: 0035974988888
Контакт телефон: 0035974988888
Контакт телефон: 0035974988888
Контакт телефон: 0035974988888
Контакт Факс: 00359074988560
Контакт Факс: 00359074988560
Контакт Факс: 00359074988560
Контакт Факс: 00359074988560
Не-барај услуги за дестинациите
Не-барај услуги за дестинациите
Не-барај услуги за дестинациите
Не-барај услуги за дестинациите

далечина од

Далечина од центарот: 800 m
Далечина од центарот: 800 m
Далечина од центарот: 800 m
Далечина од центарот: 800 m

Хотелски содржини и услуги

Надворешен базен (бесплатно)
Надворешен базен (бесплатно)
Надворешен базен (бесплатно)
Надворешен базен (бесплатно)
Внатрешен базен (бесплатно)
Внатрешен базен (бесплатно)
Внатрешен базен (бесплатно)
Внатрешен базен (бесплатно)
Сауна
Сауна
Сауна
Сауна
Факс
Факс
Факс
Факс
Интернет
Интернет
Интернет
Интернет
Ресторан
Ресторан
Ресторан
Ресторан
Менувачница
Менувачница
Менувачница
Менувачница
Соби за не-пушачи
Соби за не-пушачи
Соби за не-пушачи
Соби за не-пушачи
Хемиско чистење
Хемиско чистење
Хемиско чистење
Хемиско чистење
Бар во хотелот
Бар во хотелот
Бар во хотелот
Бар во хотелот
Интернет Кафе
Интернет Кафе
Интернет Кафе
Интернет Кафе
Сеф на рецепција
Сеф на рецепција
Сеф на рецепција
Сеф на рецепција
Ресторан а ла карт
Ресторан а ла карт
Ресторан а ла карт
Ресторан а ла карт
Број на сали за состаноци: 4
Број на сали за состаноци: 4
Број на сали за состаноци: 4
Број на сали за состаноци: 4
Салон за убавина
Салон за убавина
Салон за убавина
Салон за убавина
Велнес центар
Велнес центар
Велнес центар
Велнес центар
Хотелски паркинг
Хотелски паркинг
Хотелски паркинг
Хотелски паркинг
Пристап за хендикепирани лица
Пристап за хендикепирани лица
Пристап за хендикепирани лица
Пристап за хендикепирани лица
Чадори и лежалки на базен
Чадори и лежалки на базен
Чадори и лежалки на базен
Чадори и лежалки на базен
Детско катче
Детско катче
Детско катче
Детско катче
Лифт
Лифт
Лифт
Лифт
Гаража на барање
Гаража на барање
Гаража на барање
Гаража на барање
Винарска Визба
Винарска Визба
Винарска Визба
Винарска Визба
Лоби бар
Лоби бар
Лоби бар
Лоби бар
Собна услуга
Собна услуга
Собна услуга
Собна услуга
Перална
Перална
Перална
Перална
Сервис за пеглање
Сервис за пеглање
Сервис за пеглање
Сервис за пеглање
Рецепција 24/7
Рецепција 24/7
Рецепција 24/7
Рецепција 24/7
Wi-fi бесплатно
Wi-fi бесплатно
Wi-fi бесплатно
Wi-fi бесплатно

Активности во близина на хотелот

Пинг-Понг
Пинг-Понг
Пинг-Понг
Пинг-Понг
Вечерна музика
Вечерна музика
Вечерна музика
Вечерна музика
Куглана
Куглана
Куглана
Куглана
Надворешен базен
Надворешен базен
Надворешен базен
Надворешен базен
Билијард
Билијард
Билијард
Билијард
Скијање
Скијање
Скијање
Скијање
Велосипеди за изнајмување
Велосипеди за изнајмување
Велосипеди за изнајмување
Велосипеди за изнајмување
Јавање коњи
Јавање коњи
Јавање коњи
Јавање коњи
Риболов
Риболов
Риболов
Риболов
Планинарење
Планинарење
Планинарење
Планинарење
Велосипедизам
Велосипедизам
Велосипедизам
Велосипедизам
Тениски терени
Тениски терени
Тениски терени
Тениски терени
Соба за игри
Соба за игри
Соба за игри
Соба за игри

сите соби се опремени со

ТВ
ТВ
ТВ
ТВ
Интернет конекција
Интернет конекција
Интернет конекција
Интернет конекција
Телефон
Телефон
Телефон
Телефон
Бежичен интернет
Бежичен интернет
Бежичен интернет
Бежичен интернет
Простор за седење
Простор за седење
Простор за седење
Простор за седење
Сеф во соба
Сеф во соба
Сеф во соба
Сеф во соба
Џакузи
Џакузи
Џакузи
Џакузи
Мини Бар
Мини Бар
Мини Бар
Мини Бар
Фен
Фен
Фен
Фен
Греење
Греење
Греење
Греење
Бања/Тоалет
Бања/Тоалет
Бања/Тоалет
Бања/Тоалет
Клима Уред
Клима Уред
Клима Уред
Клима Уред
Сет пешкири (2 за член)
Сет пешкири (2 за член)
Сет пешкири (2 за член)
Сет пешкири (2 за член)
Балкон или Тераса
Балкон или Тераса
Балкон или Тераса
Балкон или Тераса

локација

X Координати: 41.82707905530193
X Координати: 41.82707905530193
X Координати: 41.82707905530193
X Координати: 41.82707905530193
Y координати: 23.478351831436157
Y координати: 23.478351831436157
Y координати: 23.478351831436157
Y координати: 23.478351831436157

Спа Услуги

Зона за третмани
Зона за третмани
Зона за третмани
Зона за третмани
Внатрешен базен
Внатрешен базен
Внатрешен базен
Внатрешен базен
Надворешен базен
Надворешен базен
Надворешен базен
Надворешен базен
Џакузи
Џакузи
Џакузи
Џакузи
Сауна
Сауна
Сауна
Сауна
Парна бања
Парна бања
Парна бања
Парна бања
Турска бања/ Хамам
Турска бања/ Хамам
Турска бања/ Хамам
Турска бања/ Хамам
Ледена соба (бесплатно)
Ледена соба (бесплатно)
Ледена соба (бесплатно)
Ледена соба (бесплатно)
Зона за релаксирање
Зона за релаксирање
Зона за релаксирање
Зона за релаксирање
Mасажа третмани
Mасажа третмани
Mасажа третмани
Mасажа третмани
Топла када
Топла када
Топла када
Топла када
Фитнес
Фитнес
Фитнес
Фитнес
СПА центар
СПА центар
СПА центар
СПА центар
Солариум
Солариум
Солариум
Солариум
AlphaSphere сеанса
AlphaSphere сеанса
AlphaSphere сеанса
AlphaSphere сеанса

Кемпински Гранд Арена-Банско


Луксузен ВИП Ски Одмор

Престојувајте во еден од најдобрите 101 апартмани во светот, признаени од American Luxury lifestyle и Elite Traveller. Претседателски Апартман, простран и со комфортна и релаксирачка атмосфера, можност за уживање во луксуз и релаксација. Поминете незаборавен ски одмор или искристете го за ваш бизнис состанок.

Цена – 1800 еур на ноќ

Во цената е вклучено:

 • Ноќевање со појадок;
 • Детски клуб со аниматор;
 • Користење на Кемпински СПА Центарот;
 • Фитнес;
 • Ски гардеробер;
 • Wi-Fi;
 • Необезбедуван бесплатен паркинг;
 • 240 м2 луксузен апартман;
 • Две луксузно дизајнирани спални, комфортни за сместување на фамилија или 4 возрасни;
 • Пространа дневна соба, со 50’’ ТВ, трепезариски дел, бар коше, конференциска сала за околу 10 лица;
 • Ултра модерен звучен систем за индивидуална контрола за секоја соба;
 • џакузи во главната бања со 32’’ТВ;
 • Пристапност до апартманот, единствено со клуч-картичка, која се вметнува во лифтот и ви гарантира комплетна приватност;
 • За добредојде шише шампањ со чоколадирани јагоди;
 • Arbu Rose Garden – спа терапија за лице со органско масло од рози, одгледани во Бугарија.

Услови за деца:

 • Туристичка такса од 1 еур по лице на ноќ;
 • Патничко Осигурување;
 • Индивидуални Трошоци.

Напомени:

 • * Цените се валидни до 07.04.2019, освен за периодот 21.02-23.02 и 15.03.2019;
 • ** Цените се дадени во евра, плаќањето се врши во денарска противвредност по курс 1€=62 ден;
 • *** Хотелот го задржува правото за промена на понудата и цените.

Специјална Понуда:

7=6 & 5=4: Валидно за период на престој 10 Март - 08 Април 2019

Зима 2018 / 2019-редовен ценовник-на ноќ

Период01-20.12.201821-26.12.201827.12.2018
-01.01.2019
02.01-09.03.201910.03-07.04.2019
Тип на собаУслугаПеток и сабота
(минимум 3 ноќи)
од Недела
до Четврток
Минимум
3 ноќи
Минимум
5 ноќи
од Недела
до Четврток
Петок и сабота
(минимум 3 ноќи)
Понеделник
до Недела
(за викенд
мин. 3 ноќи)
Deluxe RoomSingle roomHB163 €109 €227 €378 €213 €253 €217 €
Town ViewDouble roomHB205 €148 €291 €436 €252 €296 €261 €
Deluxe RoomSingle roomHB179 €123 €246 €398 €230 €274 €236 €
Mountain ViewDouble roomHB221 €161 €311 €446 €269 €315 €281 €
Executive RoomSingle roomHB204 €143 €275 €436 €253 €302 €265 €
Double roomHB245 €182 €339 €504 €292 €344 €309 €
Junior suite Town View / цена за 2 лицаHB270 €194 €368 €570 €319 €376 €338 €
Junior suite Mountain View / цена за 2 лицаHB286 €208 €386 €590 €332 €393 €358 €
Deluxe Suite / цена за 2 лицаHB343 €242 €444 €623 €380 €450 €424 €
Alpine Suite / цена за 2 лицаHB392 €275 €501 €670 €420 €499 €491 €
Возрасен на дополнително легло во SuiteHB71 €71 €98 €155 €71 €71 €71 €

Цените се по соба на ноќ и вклучуваат:

 • Ноќевање со појадок и вечера;
 • Користење на Wi-Fi;
 • Бесплатно користење на Kids Club во рамките на работните часови;
 • Бесплатно користење на ски гардеробер;
 • Бесплатно користење на 2 типа на сауна (Финска и Био сауна), парна бања (Хамам и Арома парна бања), внатрешен и надворешен базен, користење на снежната соба, фитнес сала.

Доплати:

 • Божиќна вечера на 25 Декември е вклучена во цената и истата ќе се служи во основниот ресторан.
  Доплата за Божиќна вечера и за целиот период на престој во датумите 21.12-26.12.18
  за деца од 6-11.99 е 50 €, за возрасни на дополнително легло е 98 €;
 • Новогодишна вечера на 31 Декември е вклучена во цената и истата ќе се служи во основниот ресторан.
  Доплата за Новогодишна вечера и за целиот период на престој во датумите 27.12.18 - 01.01.19
  за деца од 6-11.99 е 85 €, за возрасни на дополнително легло е 155 €.
  Вечерата не вклучува пијалоци;
 • Деца до 5.99 години се сместуваат бесплатно;
 • Деца од 6-11.99 години плаќаат 36 €;

Цената не вклучува:

Tуристичка такса од 1 € по лице на ноќ.

Забелешка:

Сите цени се со појадок и вечера (полупансион). Полупансионот во зимска сезона е секогаш во основниот ресторан (Gallery restaurant).
Целосна уплата на резервацијата е потребна до 30 дена пред check in.
За резервации кои се прават со помал број денови од 30 пред денот на влегување во соба, потребна е целосна уплата веднаш после потврда на резервацијта.

Политика за сместување во соби

Deluxe Room/ Executive Room/Junior suite: Deluxe / Alpine Suite:
1 возрасен и 1 дете 0-5.99-Цена за 1 лице во соба1 возрасен и 1 дете 0-5.99 or 6-11.99-suite rates
1 возрасен и 1 дете 6-11.99-Цена за 2 лица во соба1 возрасен и 2 деца 0-5.99-suite rate
1 возрасен и 2 деца 0-5.99-Цена за 1 лице во соба1 возрасен и 2 деца 6-11.99-suite rate + 36 EUR
1возрасен и 2 деца 6-11.99-Цена за 2 лица во соба +36 EUR1 возрасен и 2 деца 0-5.99 и 6-11.99-suite rate
1 возрасен и 2 деца 0-5.99 & 6-11.99-Цена за 2 лица во соба2 возрасен и 1 or 2 деца  0-5.99-suite rate
2 возрасен и 1 дете 0-5.99-Цена за 2 лица во соба2 возрасни и 1 дете 6-11.99 или 2 деца 0-5.99 и 6-11.99-suite rate +36 EUR
2 возрасен и 1 дете 6-11.99-Цена за 2 лица во соба +36 EUR2 возрасен и 2 деца 6-11.99-suite rate +72 EUR

Отказ на резервации:

 • За резервации со период на престој 21.12.2018-01.12.2019: до 65 дена пред првиот ден од резервацијата е без пенали. За отказ од 65-50 дена пред првиот ден се задруваат 50% пенали од целосната резервација. За отказ на резервацијата 49 или помалку денови пред првиот ден се задржуваат 100% пенали;
 • За останатите периоди: до 35 дена пред првиот ден на резервацијата е без пенали. За отказ од 35 или помалку денови пред првиот ден е задржуваат 100% пенали од целосниот износ на резервацијата;
 • No show-100 % пенали;

Попусти:

 • Специјална понуда за престој во период 10.03.2019-07.04.2019:
 • За резервации со минимум 2 ноќи престој (недела-четврток) и минимум 3 ноќи (вклучени петок и сабота):
 • 15% попуст на пијалоци во Lobby bar-от помеѓу 17 и 19 часот во деновите недела-четврток
 • Една Alpha Sphere сесија или 20 минути солариум по лице за престој
 • За резервации со минимум 5 или 7 ноќи престој: 5=4 и 7=6
 • Вино и овошје во соба при пристигнување
 • Бесплатен паркинг (доколку има слободни места)

Влегување во собите е после 15:00 часот, локално време. Напуштање на собите е до 12:00 часот локално време.

Луксузен ВИП Ски Одмор

Сместување во простор од 100м2, во Панорама Сјут со поглед кон планина. Гостите ќе уживаат во лукузот, комфортноста, прекрасниот Алпски ентереиер, интимната атмосфера, каде ќе поминете прекрасен романтичен, односно, фамилијарен ски одмор или бизнис патување.

Цена – 699 еур на ноќ до 09.03.2019

Цена – 599 еур на ноќ (09.03-07.04.2019)

Во цената е вклучено:

 • Ноќевање со појадок;
 • Детски клуб со аниматор;
 • Користење на Кемпински СПА Центарот;
 • Фитнес;
 • Ски гардеробер;
 • Wi-Fi;
 • Необезбедуван бесплатен паркинг;
 • Две елегантно дизајнирани спални, комфортни за сместување на фамилија или 4 возрасни;
 • Пространа дневна соба;
 • Балкони со прекрасен панорамски поглед кон стазите;
 • Приватна сауна и џакузи во главната бања;
 • Директен лифт пристап кој води кон Кемпински СПА.

Во цената НЕ е вклучено:

 • Туристичка такса од 1 еур по лице на ноќ;
 • Патничко Осигурување;
 • Индивидуални Трошоци.

Напомени:

 • * Цените се валидни до 07.04.2019, освен за периодот 21.02-23.02 и 15.03.2019;
 • ** Цените се дадени во евра, плаќањето се врши во денарска противвредност по курс 1€=62 ден.
 • *** Хотелот го задржува правото за промена на понудата и цените

Награди и признанија


1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.

5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.
9. Награда за најуспешна агенција за продажба доделена од страна на Qatar Airways,2018 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk